تاریخ انتشارسه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
کد مطلب : 6011

ژاپنی‌ها به دنبال ارز دیجیتالی

۰
plusresetminus
برخی از کارشناسان معتقدند تحرکات اخیر ژاپنی ها برای صدور ارز دیجیتالی بیش از هر چیز دیگری به دلیل ترس از سلطه چین بر بازار این ارزها در آینده است.
ژاپنی‌ها به دنبال ارز دیجیتالی
 به گزارش "صدای بانک" ، پس از چین، حالا بانک مرکزی ژاپن نیز به دنبال صدور ارز دیجیتالی رفته است.

 نمایندگان مجلس از حزب حاکم در حال تلاش برای تصویب لایحه صدور ارز دیجیتالی این کشور هستند. برخی از کارشناسان معتقدند تحرکات اخیر ژاپنی ها برای صدور ارز دیجیتالی بیش از هر چیز دیگری به دلیل ترس از سلطه چین بر بازار این ارزها در آینده است. به گفته مقامات بانک مرکزی چین این کشور در حال سپری کردن مراحل آزمایشی صدور ارز دیجیتالی خود است.

قرار است ارز دیجیتالی ژاپن به نام " ین دیجیتالی" نام گذاری شود و در صدور و عرضه آن شبکه بزرگی از شرکت های دولتی و خصوصی ژاپنی مشارکت خواهند داشت. طبق گفته منابع آگاه، نمایندگان مجلس در اواسط ماه فوریه لایحه خود را تقدیم دولت خواهند کرد. با این حال با توجه به ورود دیرهنگام ژاپن به عرصه ارزهای دیجیتالی احتمالا این کشور نخواهد توانست زود تر از چین به عنوان اولین کشور آسیایی عرضه کننده این ارزها شناخته شود.

با وجود موضع گیری مقامات برخی کشورها از جمله آمریکا در برابر ارزهای دیجیتالی، رهبران آسیایی و اروپایی کماکان به دنبال صدور یک ارز مطمئن هستند. مقامات ژاپنی اخیرا به تلاش های خود برای معرفی یک ارز دیجیتالی جهانی شدت بخشیده اند. تاکاهید کیوچی، عضو اسبق هیات مدیره بانک مرکزی ژاپن گفت: هدف چین از معرفی یوان دیجیتالی سلطه مالی بر بازارهای جهانی است و باید جلوی این کار گرفته شود.

اخیرا ژاپن به همراه چند کشور اروپایی از جمله سوئیس، انگلیس و کشورهای عضو منطقه یورو خبر از تشکیل یک کنسرسیوم ارزی در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد داده بود. آمریکا هنوز به این کنسرسیوم نپیوسته است.

تارو اسو، وزیر دارایی ژاپن پیش تر نسبت به فراگیر شدن استفاده از یوان چین در مبادلات جهانی هشدار داده بود. علاوه بر نگرانی از چین، کاهش شدید تمایل مردم ژاپن به استفاده از وجه نقد و نرخ بهره منفی در این کشور باعث شده است تا این کشور انگیزه زیادی برای معرفی و راه اندازی ارز دیجیتالی داشته باشد.

منبع: ایسنا 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین