تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
کد مطلب : 8581

جهش 66 هزار واحدی شاخص بورس

۰
plusresetminus
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران با جهش 66هزار و 44 واحدی روبرو شد.
جهش 66 هزار واحدی شاخص بورس
  به گزارش "صدای بانک" ،     امروز همراه با عرضه اولیه سهام سرمایه‌گذاری سیمان تامین که بیش از 4 و نیم میلیون نفر در آن مشارکت کردند، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هم رو به رشد بوده و در پایان معاملات با 66 هزا رو 44 واحد افزایش به رقم یک میلیون و 612 هزار و 889 واحد رسید.
همچنین شاخص کل بامعیار هم وزن با افزایش 13 هزار و 321 واحد به رقم 466 هزار و 359 واحد رسید.
ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به رقم بی‌سابقه 6 هزار و 34 تریلیون تومان رسید.
امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 9.1 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.3 میلیون نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 740 میلیارد تومان دادو ستد کردند.
 با توجه به اینکه استقبال مردم از بورس اوراق بهادار به شدت افزایش یافته و در حالی که تا سال گذشته حداکثر افراد فعال در خرید عرضه‌های اولیه بورس به 500 هزار نفر می‌رسید، امروزه این رقم بیش از 9 برابر افزایش یافته است. بنابراین باید سامانه‌های معاملات بورس، سامانه‌های کارگزاری‌ها وسامانه‌های برخط و آنلاین به قدری اضافه شود که پاسخگوی تقاضای مردم باشد.
در این بین مردم باید به توصیه کارشناسان و مسئولان بورس توجه کنند که حضور در بازار بورس همراه با ریسک و سود و زیان است و در سرمایه‌گذاری با افراد مطمئن و کارشناس مشورت کنند تا دچار زیان‌های بازار نشوند و از پولهای اضافی برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند و به هیچ وجه دارایی مورد استفاده خود مثل خانه، ملک یا خودرو را برای حضور در بورس نفروشند.
از طرفی وظیفه مدیران شرکت‌های بورسی است که از این فرصت استفاده کرده و روزانه که حدود 20 هزار میلیارد تومان معامله دربورس و فرابورس انجام می‌شود با ابزارهایی مانند انتشار اوراق یا عرضه سهام جدید و یا به وسیله حق تقدم‌ها منابع بورس را جمع‌آوری کرده و به تولید تزریق کنند تا مردم احساس نکنند سودی که در بورس به دست آورده‌اند فقط ناشی از افزایش قیمت و سود حاصل از تجدید ارزیابی دارایی‌ها باشد، بلکه سود ناشی از افزایش تولید و افزایش صادرات شرکت‌های بورسی باشد.
همچنین با توجه به کند بودن سامانه برخط کارگزاری‌ها لازم است مقام ناظر بر کارگزاری‌ها به این امر ورود کند تا شرکت‌های واگذاری به ارتقاء سامانه‌های معاملاتی برخط و افزایش خدمات به مشتریان اقدام کنند.
همچنین در فرابورس ایران معامله‌گران امروز 5 هزار و 461 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات امروز دو بازار را در نظر بگیریم، امروز ظرف کمتر از 4 ساعت در بورس تهران و فرابورس ایران بیش از 19 هزار و 201 میلیارد تومان داد و ستد انجام شد.
 
امروز همچنین شاخص کل بورس، شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر کدام 4.2 درصد رشد کردند همچنین شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص قیمت در بورس با معیار هم وزن هر کدام 2.9 درصد ارتقاء یافتند.
شاخص آزاد شناور 3.8 درصد رشد کرد، شاخص بازار دوم بورس 3 و نیم درصد رشد کرد و شاخص بازار اول بورس 4.6 درصد افزایش یافت.
نمادهای مهم تاثیرگذار در شاخص بورس تهران شامل چادرملو، پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه؛‌ملی مس، شستا، گل‌گهر، و پالایش نفت اصفهان بودند.
امروز همچنین نمادهای پربیننده در بورس تهران شامل بانک ملت، بانک تجارت، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، ملی مس ایران، و گلوکوزان بودند.
امروز در فرابورس ایران شاخص کل 483 واحد رشد کرده و به رقم 17 هزار واحد رسید.
ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 113 هزار میلیارد تومان رسید.
امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از دو و نیم میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 714 هزار نوبت معامله  به ارزش 5 هزار و 461 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
امروز نمادهای گهرزمین، پتروشیمی مارون، میدکو، صباتامین، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس و توسعه مالی مهر آیندگان همگی در تقویت شاخص فرابورس اثر گذار بودند.
نمادهای پربیننده مربوط به ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، صنایع کاغذ پارس، نیروگاه جهرم، سیمان لار، سبزوار، و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان بوده‌اند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین