تاریخ انتشارشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱
کد مطلب : 470

تحرک جدی در اقتصاد کشور با حمایت بانک ها

۰
plusresetminus
رشد ۲۱ درصدی پرداخت تسهیلات از سوی نظام بانکی به بخش‎های مهم اقتصادی نشان از تحرک جدی در اقتصاد کشورمان در سال جاری دارد.
تحرک جدی در اقتصاد کشور با حمایت بانک ها
بخش واقعی اقتصاد ایران بدون توجه به برخی حواشی، در حال تحرک بخشی به خود با یک رشد مناسب غیر تورمی است و رشد اقتصادی از حوزه نفت به سایر بخش ها در حال انتقال است. بانک ها گاهی با کم و زیاد کردن نرخ سود، گاهی با ورودشان به کارهای اقتصادی و بنگاه داری و گاهی با ارائه وام های کلان بی بازگشت به برخی افراد خاص که از همه مهم تر بوده صدر اخبار را از آن خود کرده اند. حال آن که بانک قرار بوده نهادی برای ارائه ي تسهیلات به مردم باشد، به بخش تولید کمک کند و نهایتا رونق بازار کسب و کار و کنترل تورم را سبب شود.

بزرگترین چالش نظام بانکی ایران، از دست رفتن اطمینان عمومی نسبت به شبکه بانکی کشور است، در حالیکه اطمینان به عنوان یک سرمایه برای بانک‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است موضوعی که طی این سالها با پرونده‌های مرتبط با اختلاس کلان شدت یافته.

رشد ۲۱ درصدی پرداخت تسهیلات از سوی نظام بانکی به بخش‎های مهم اقتصادی نشان از تحرک جدی در اقتصاد کشورمان در سال جاری دارد. بر اساس اعلام بانک مرکزی  در دو ماهه نخست سال گذشته ۶۸۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی پرداخت شده که در مقایسه با دوره مشابه سال    ۱۱۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال معادل ۲۱ درصد رشد نشان می دهد.

همچنین ۸۵.۳ درصد از ۲۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ( ۱۸۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال ۱۳۹۷ است. از مجموع ۸۳۱ هزار و ۲۲۴ فقره تسهیلات پرداختی به همه بخش ها، تعداد ۲۴ هزار و ۶۷۱ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۸.۶ میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. در بخش خدمات نیز تعداد ۴۵۱ هزار و ۳۰۱ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۶ میلیارد ریال پرداخت شده است.

 بانک هاي نظامي و وابسته به نيروهاي مسلح در دولتي ها ادغام مي شوند تا موجب رقابت پذيري بيشتر شود. اصلاح نظام بانکي جهت افزايش بهره وري و کاهش هزينه هاي سربار بانک ها در دستور کار است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین