تاریخ انتشاردوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
کد مطلب : 8756

سقوط ارزش پول ملی مهمترین دلیل رشد بورس 

دکتر مهدی آزادواری /کارشناس مسایل اقتصادی 
۰
plusresetminus
اقتصاد کشور این روزها در تب و تاب بورس میچرخد و در کنار همه مزایای بازار سرمایه مثل جذب نقدینگی ، کنترل تورم ، تامین مالی بنگاه ها ، افزایش نقدشوندگی دارایی ها، حفظ ثروت خانوارها آیتم مهم دیگری به عنوان کاهش شدید ارزش پول ملی در حال رخ دادن است که نبایستی از آن غافل شد! 
دکتر مهدی آزادواری
دکتر مهدی آزادواری
 به گزارش "صدای بانک" ،    در روزهای اخیر هُجوم مردم به بازارهایی نظیر مسکن ،خودرو،ارز ،طلا و سکّه و به خصوص سهام شدّت گرفته است و قیمت دلار آمریکا از مرز ۲۲ هزار تومان نیز گذشته است و قیمت سکّه نیز از ۱۰میلیون تومان فراتر رفته و شاهد درخواست شدید بسیاری سهام در بورس نیز توسط سرمایه گذاران هستیم. 
در واقع مردم برای حفظ ارزش پول ملّی در مقابل تورّم ،تَرغیب به ورود در بازارهای سرمایه ای شده اند و این رشد تورّمی و تبعات حاصل از آن چشم انداز نامناسبی را برای اقتصاد کشور گوشزد می کند. 
استقبال مردم از بازار سهام در حالی صورت میگیرد که وابستگی اقتصاد به نوسانات ارزی ، باعث تاثیر چشم گیری بر رشد شاخص بورس گردیده است، ضمن آنکه نبایستی از افزایش سبد مالی خانوارها در بازار سهام نیز به عنوان بازاری شفاف غافل شد. 
به عبارتی دیگر جریان نقدینگی در کسب و کارهای کوچک و سرمایه های شخصی در  بورس،     بواسطه حفظ پس انداز ها از سقوط ارز و تورّم منجر به رشد لجام گسیخته بازار سهام شده است. 
به عبارت ساده تر کاهش ارزش پول ملّی در حال حاضر ،مهم ترین دلیل افزایش رشد اِسمی قیمت سهام است. 
در نظام اقتصادی کشور سود اِسمی حاصل از سهام ممکن است در کوتاه مدت کام عدّه ای را شیرین نماید ولی در بلند مدّت بدلیل اُفت ارزش پول ملّی نمی تواند نویدبخش رفاه عمومی در جامعه باشد و تبعات مُخربّی را ایجاد خواهد کرد. 
این روند افزایش تقاضا در بورس متاثر از سودآوری و بهبود تولید و فروش نیست بلکه ارتباط مستقیم با انتظارات تورّمی و رشد اِسمی قیمت ها  در بازار میباشد. 
  پایداری و ثبات در بورس در وضعیت کنونی که نرخ تورّم در اقتصاد کشور غیر قابل پیش بینی و تابع پارامترهای مختلف اقتصادی،سیاسی و.. ‌میباشد ، میتواند غیر قابل تصوّر و شکننده باشد مگر با اقدامات دستوری! 
بر اساس علم اقتصاد در صورتی که در کشور نرخ تورّم قابل پیش بینی باشد ناپایداری و عدم اطمینان در بین سرمایه گذاران وجود ندارد و میتوان ریسک سهم را بر اساس ارزش اِسمی ،پیش بینی کرد. 
هم اکنون حمایت از اقتصاد در کشور در سایه  سیاست های تورّمی اِدغام گردیده و تصّور دولت محترم در اشتباه فاحش رونق بورس در شرایط فعلی و هدایت جامعه به سمت افزایش رفاه اقتصادی و اجتماعی از نا آگاهی یا منافع پنهان دولت نشات میگیرد و پول پاشی شدید و سیاست غلط ارزهای چند نرخی همراه با تداوم فشارهای بین المللی ،کشور را به سمت و سوی اقتصادی کاملا ناکارا سوق میدهد و در مسیر اقتصاد ونزوئلایی حرکت خواهیم کرد. 
هم اکنون کشور دوست و برادر ، ونزوئلا ، با ابرتورّم شدید و در رتبه آخر شاخص فلاکت در دنیا و رشد ۵۵۰۰ واحدی بورس در سال جاری و افت شدید پول ملّی ،زنگ خطر مسیر پیش رو را برای اقتصاد ما است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین