تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۶
کد مطلب : 14383

جزییات معاملات انجام شده در بازارهای حواله و اسکناس ارز (چهارشنبه مورخ 1401.6.23)

۰
plusresetminus
مجموع معاملات انجام شده در سامانه نیما در روز جاری تا ساعت 16 به معادل 218 میلیون یورو رسید.
جزییات معاملات انجام شده در بازارهای حواله و اسکناس ارز (چهارشنبه مورخ 1401.6.23)
به گزارش صدای بانک از روابط عمومی بانک مرکزی، مجموع عرضه ارز در سامانه نیما (حواله) تا ساعت 16 امروز (چهارشنبه مورخ 1401.6.23) معادل 967.8 میلیون یورو و مجموع ارز معامله شده در این سامانه معادل 218 میلیون یورو بوده است.

'گفتنی است، مجموع معاملات روز گذشته در سامانه نیما معادل 111 میلیون یورو بود.

همچنین در بازار متشکل ارزی (اسکناس) تا ساعت 16 امروز (چهارشنبه مورخ 23/6/1401) 11.3 میلیون دلار با میانگین نرخ 30 هزار و 211 تومان و 1.5 میلیون یورو با میانگین نرخ 30 هزار و 289 تومان به صورت توافقی معامله انجام شد.

لازم به ذکر است، از این پس بانک مرکزی اطلاعات مربوط به معاملات انجام شده در بازارهای حواله و اسکناس ارز را به صورت روزانه در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی منتشر می کند. 
 
6565
راه اندازی سامانه مظنه‌های خرید و فروش ارز توافقی در بازار متشکل ارزی

همچنین در راستای افزایش شفافیت معاملات ارزی، بازار متشکل معاملات ارز ایران با افزودن سامانه مربوط به جدول عمق بازار به وب سایت و سامانه معاملات این شرکت علاوه بر افزایش شفافیت بازار، امکان تحلیل بیشتر را برای عموم مردم، فعالان و معامله گران بازار ارز فراهم کرد.

بر این اساس عموم مردم و فعالان بازار ارز می توانند از این پس علاوه بر حجم معاملات، میانگین موزون نرخ ها، نرخ پایانی روز قبل و درصد تغییر نسبت به نرخ پایانی روز قبل، 10 مظنه خرید و فروش ارز توافقی دلار و یورو را از طریق وب سایت این مجموعه به آدرس WWW.ICE.IR مشاهده کنند.

طبق اطلاعیه بازار متشکل معاملات ارز ایران، مظنه‌های قیمتی 10 سفارش خرید و فروش ارزهای دلار و یورو توافقی به نمایش عموم در آمده است.

مشاهده واقعیت بازار ارز در لحظه
مردم از این پس با مشاهده واقعیت بازار در لحظه، می توانند به جای کانال های غیررسمی جهت کسب اطلاعات قیمت دلار و یورو، با مراجعه به وب سایت بازار متشکل ارزی از وضعیت قیمت دلار و یورو توافقی آگاه شوند و تصمیم های واقعی تر و صحیح تری بگیرند.

گفتنی است، نرخ اعلامی بازار متشکل معاملات ارز ایران، نرخ بین بانکی و بین صرافی است و توسط اعضا این بازار کشف نرخ صورت می گیرد. عموم مردم در کشف نرخ و معاملات ارز بازار متشکل ارزی حضور ندارند؛ اما در زمان مراجعه به صرافی می توانند ارز مورد نیاز خود را با حداکثر یک درصد بالاتر از نرخ کشف شده روی تابلوی معاملات بازار متشکل معاملات ارز ایران دریافت کنند.

اعطای API به مجموعه های مجوز دار
به گزارش مدیریت ارتباطات بازار متشکل معاملات ارز ایران، مجموعه های پردازش اطلاعات مالی مجوز دار از بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار می توانند با ارائه درخواست رسمی، اطلاعات تابلوی بازار متشکل معاملات ارز ایران را در قالب API یا وب سرویس دریافت کنند.

گفتنی است، بانک ها، شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) و ... نیز می توانند این دسترسی را جهت دریافت اطلاعات تابلوی معاملات بازار داشته باشند.

مزیت های مشاهده عمق بازار
عمق بازار و مظنه‌های خرید و فروش، ابزاری حرفه‌ای برای رصد دقیق بازارهای مالی به شمار می‌رود. معامله گران بازار متشکل ارز ایران با مشاهده عمق مظنه‌ها با آگاهی بیشتری از میزان عرضه و تقاضا سفارش‌گذاری خواهند کرد.

گفتنی است با این ابزار، قیمت­ها تحلیل پذیرتر و دستکاری قیمت­ها سخت تر می­شود. همچنین، عمق مظنه­های بازار، می‌تواند به سرمایه‌گذاران و معامله گران برای اطلاع از بهترین قیمت‌های خرید و فروش و بیشترین حجم سفارشات و در نتیجه تصمیم‌گیری بهتر برای معاملات روزانه در بازار ارز توافقی دلار و یورو کمک کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین