تاریخ انتشاردوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۳
کد مطلب : 20856

سهم قابل توجه تعهدات به صندوق‌های بیمه‌ای

۰
plusresetminus
بررسی‌ها نشان می‌دهد در بودجه سال جاری، بزرگ‌ترین بخش مربوط به امور رفاه اجتماعی است و در رتبه بعد، امور دفاعی و امنیتی قرار گرفته‌اند.
سهم قابل توجه تعهدات به صندوق‌های بیمه‌ای
به گزارش صدای بانک از تجارت‌نیوز، در سال‌های اخیر که دولت به خاطر کاهش درآمدهای نفتی و افت رشد اقتصادی در تنگنای بودجه‌ای بیشتری قرار دارد، نحوه تخصیص بودجه آن بین بخش‌های مختلف با حساسیت بیشتری روبه‌رو شده است. اما شرایط هر بخش اقتصادی و اجتماعی در بودجه ۱۴۰۲ چگونه است؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش موسوم به امور رفاه اجتماعی با ۳۵ درصد سهم، بزرگ‌ترین بخش است. اما باید توجه داشت که از بودجه ۵۴۵ همتی (هزار میلیارد تومانی) این امور، عملاً حدود چهارصد همت مربوط به فصل بیمه‌های اجتماعی است. این موضوع نشان می‌دهد سهم دولت در جبران برخی معافیت‌ها به همراه تعهدات به صندوق‌های بیمه چه بخش بزرگی از بودجه را تشکیل می‌دهد.
امور دفاعی و امنیتی هم ۱۸ درصد از بودجه را دربرمی‌گیرد. پس از آن امروز آموزش و پژوهش قرار دارد. در نمودار زیر به خاطر اهمیت خاص آموزش عمومی، این بخش از سایر فصولی که ذیل امور آموزش و پژوهش قرار می‌گیرند، جدا شده است. همان‌طور که می‌بینید، آموزش و پرورش به اندازه ۱۳ درصد از مخارج بودجه عمومی سهم دارد. سایر امور آموزش و پژوهش هم حدود ۶ درصد از بودجه سهم می‌برد.

بودجه 1402
سهم امور مختلف از بودجه عمومی ۱۴۰۲
منبع: فردای اقتصاد
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین