تاریخ انتشاريکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
کد مطلب : 13379
در دیدار وزیر صمت با نخست وزیر بلاروس مطرح شد؛

لزوم تهیه نقشه راه توسعه همکاری مشترک تهران-مینسک

۰
plusresetminus
وزیر صمت با نخست وزیر بلاروس بر استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی مکمل دو کشور و گشوده شدن دروازه‌های اقتصادی به روی هم تاکید شد.
لزوم تهیه نقشه راه توسعه همکاری مشترک تهران-مینسک
به گزارش صدای بانک از پایگاه اطلاع رسانی تولید و تجارت (شاتا) ،«سیدرضا فاطمی امین» در دیدار با رومن گولوچنکو نخست وزیر بلاروس افزود: امیدوارم این دیدار سرآغاز همکاری‌های مشترک میان دو کشور باشد.
 وزیر صمت یادآور شد: حجم مبادلات خارجی ایران در شرایط فعلی ۱۲۰ میلیارد دلار است و حجم مراودات تجاری دولت بلاروس ۸۰ میلیارد دلار است که سهم مبادلات ایران از این رقم تنها ۴۰ میلیون دلار که رقم بسیار کمی است.
نخست وزیر بلاروس ضمن خوش آمد گویی به وزیر صنعت معدن و تجارت جمهوری اسلامی و هیئت همراه، گفت: این سفر در زمان مهم و مناسبی صورت گرفت و تصمیمات دوجانبه خوبی میان دو کشور اتخاذ شده است.
وی با اشاره به اینکه علت تاکید بر همکاری های اقتصادی مشترک میان ایران و بلاروس در این است که دو کشور همکاری سیاسی خوبی در عرصه بین الملل داشته اند و همدیگر را حمایت می کنند، افزود: در این زمینه دیدارهای مکرر رسمی انجام شده و روسای جمهور دو کشور سال قبل با یکدیگر دیدار داشتند به علاوه آنکه با وجود فشارها به ایران و بلاروس، دو کشور همچنان به یکدیگر کمک می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در تمام عرصه‌های بین المللی از جمله سازمان‌های شانگهای، جنبش عدم تعهد و... همکاری های خوبی میان ایران و بلاروس شکل گرفته و دو کشور بر مقابله با جهان تک قطبی و دخالت دیگران در امور داخلی کشورها تاکید و همکاری دارند.
نخست وزیر بلاروس گفت: باید در حوزه فناوری های پیشرفته و موارد مورد علاقه طرفین همکاری بیشتری داشته باشیم و لازم است از همه فرصت ها استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه وظیفه ما مسئولان دولتی ساختن پل برای رسیدن به اهداف دو کشور است، اظهار داشت: یکی از مشکلات فعلی ما عدم آشنایی تجار بلاروسی با ایران و بازار این کشور است، تلاش ما باید در زمینه گشایش دروازه های اقتصادی دو کشور به روی هم باشد.
فاطمی امین در ادامه از نخست وزیر بلاروس دعوت کرد در سفر به ایران از چند نمایشگاه و تعدادی شرکت در حوزه فناوری پیشرفته بازدید کند تا بیشتر با شرایط فعلی ایران آشنا شود.
نخست وزیر بلاروس گفت: همانطور که می دانید ما دچار تحریم هستیم و برای همین تجربه ایران برای مبارزه و مقابله با تحریم ها برای ما حایز اهمیت است ضمن آنکه در حوزه پیشرفت‌های ایران در بخش فناوری های مختلف علاقه مند دریافت دانش مطالعه از پیشرفت های ایران هستیم.
وی تاکید کرد در مورد نقشه راه همه جانبه توسعه همکاری مشترک دو کشور نیز پیشنهاد هایی داده‌ایم و آماده دریافت نظر طرف ایرانی برای اجرا و بکاربستن آن هستیم.
وی با بیان اینکه بلاروس با وجود ایران دورنمای خوبی برای کریدور شمال جنوب متصور است، تاکید کرد: در مقابله با فشارهایی که به ایران روسیه و بلاروس از ناحیه تحریم وارد شده باید همکاری‌های باثباتی را ایجاد کنیم، در این میان لجستیک و مسیرهای تجاری خط ارتباطی ایران برایمان اهمیت ویژه دارد.
فاطمی امین نیز با تاکید بر استفاده از ظرفیت های اقتصادی دو کشور به عنوان مکمل برای یکدیگر، یادآور شد: تحریم ها شاید در کوتاه مدت فشارهایی وارد کند اما در بلندمدت به نفع کشورهاست از این رو چشم انداز خوبی را برای اقتصاد بلاروس می بینیم.
وی تصریح کرد: در بازدید از شرکت های بلاروس هم دیده شد که طراحی شرایط در برابر تحریم ها تعریف شده بنابراین در این زمینه هر کمکی از ما براید برای بلاروس دریغ نمی کنیم.
در این دیدار نخست وزیر بلاروس با اشاره به اینکه در جریان جزئیات پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور قرار دارد نسبت به توافقات صورت گرفته در زمینه های مختلف ابراز امیدواری و درخصوص توسعه اقتصادی درموضوعات مختلف دیگری چون صنایع خودرو و واردات خودروی ایران ابراز تمایل کرد.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی اگزیم نیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین