تاریخ انتشارچهارشنبه ۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۵
کد مطلب : 14042
رییس کل بانک مرکزی خبر داد:

تدوین سند راهبردی بانکداری اسلامی در دولت سیزدهم

۰
plusresetminus
رییس کل بانک مرکزی گفت: مطالبه دولت سیزدهم بانکداری اسلامی است و در این راستا سند راهبردی بانکداری اسلامی در دست تدوین است.
تدوین سند راهبردی بانکداری اسلامی در دولت سیزدهم
به گزارش صدای بانک، «علی صالح‌آبادی» در سی و دومین همایش بانکداری اسلامی اظهار داشت: با همکاری بانک مرکزی و شورای فقهی دغدغه مردم و مراجع در مورد نظام بانکی مرتفع می‌شود و این در حالی است که تلاش‌های زیادی برای اجرای بانکداری بدون ربا انجام شده و دست اندرکاران معتقد به بانکداری اسلامی درصدد هستند ارایه خدمات به مردم در این راستا افزایش یابد.
رییس کل بانک مرکزی گفت: در دیدار با مراجع تقلید در مورد جرایم دیرکرد شبهاتی مطرح می‌کردند که باید توجه داشته باشیم که این مسأله باید به صورت سیستمی حل شود و ما نیز تلاش داریم نظارت‌ها به صورت سیستمی و شرعی رفع شود.
وی توضیح داد: در کمیته تطبیق بانک‌ها یک نفر عضو کمیته تطبیق است و به بانک کمک می‌کند، بانک با مبانی بانک اسلامی تطابق داشته باشد، ضمن آنکه این افراد از طریق آزمون انتخاب می‌شوند.
صالح آبادی اظهار داشت: از ابتدای شکل‌گیری دولت سیزدهم رییس جمهور خواستند در بانک مرکزی موضوع بانکداری اسلامی را دنبال کنیم و بانکداری اسلامی مطالبه جدی دولت سیزدهم است و امروز نیاز داریم بانک مرکزی در کنار شورای فقهی نشست هم اندیشی برگزار کند.
وی تاکید کرد: در دنیا به بانکداری اسلامی فکر شده و ضرورت ندارد که در مورد بانکداری اسلامی بیاندیشیم و دوباره چرخ را اختراع کنیم بلکه باید استانداردهای بین المللی در زمینه بانکداری سلامی را ترجمه و از آنها استفاده کنیم.
رییس کل بانک مرکزی از مرکز آموزش عالی بانکداری در آموزش بانکداری اسلامی کمک کند.
وی بیان کرد: یکی از کارهایی که در بانک مرکزی دنبال می‌شود تدوین سند راهبردی بانکداری اسلامی در نظام بانکی است که بعد از تهیه این سند نقشه راه اجرای بانکداری اسلامی خواهد بود و در معرض نظرخواهی قرار خواهد گرفت.
صالح آبادی تاکید کرد: سند راهبردی بانکداری اسلامی نقشه راه نظام بانکی در جهت نیل به اهداف بانکداری اسلامی است.
همچنین در ابتدای این مراسم حیدری رییس موسسه آموزش بانکداری اسلامی با اشاره به نامگذاری سال گفت: وظیفه مهم حمایت از تولید و ایجاد اشتغال را برعهده شبکه بانکی قرار داده است.
وی افزود: ما وظیفه داریم، تعهدات موجود را بهبود بخشیم و برای این منظور نظارت و تطبیق شرعی در بانکداری اسلامی را در دستور کار قرار داده تا به بانکداری اسلامی نزدیک شویم. 
حیدری اظهارداشت: نظارت بر عملکرد شبکه بانکی همواره جزو دغدغه ما بوده است و هدف آن حفظ سلامت و ثبات بانکداری اسلامی است. 
وی افزود: در کشور ما نظارت بر عملکرد بانک‌ها برعهده بانک مرکزی است و هدف از این نظارت این است که ریسک مغایرت با شریعت اسلامی را به حداقل برسانیم.

منبع: اگزیم نیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین