تاریخ انتشارشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
کد مطلب : 17258

هدف از ایجاد ریال دیجیتال (رمز ریال) چیست؟

۰
plusresetminus
هدف از ایجاد ریال دیجیتال (رمز ریال) چیست؟
به گزارش صدای بانک، رمز ریال از جدیدترین ابزارهای پرداخت است که می تواند در اقتصاد کشور و کاهش تورم نقش مهمی داشته باشد.یکی از ویژگی های بسیار مهم رمز ریال، قانونی بودن آنست. روی این ابزار پرداختی، سیاست‌ها و قانون‌گذاری‌های خاص هر کشور، وجود دارد.
هدف بانک مرکزی از ایجاد رمز ریال کم کردن اسکناس موجود در دست مردم جامعه است. سرعت گردش پول و از دیگر سو، چاپ اسکناس ریالی سبب شده که ضربه‌های سنگینی به اقتصاد کشور وارد گردد.
اگر استفاده از ارزهای دیجیتال بیش از حد زیاد شود، بیم آن می رود که نظارت روی عرضه پول و سیستم‌های پرداخت، با مشکل مواجه گردد و برای همین هم بانک مرکزی به طرف ایجاد رمز ریال حرکت می‌کند.
هوشمند کردن ریال یکی از اهداف مهم بانک مرکزی و نهادهای مالی در کشور می باشد. این کار به رشد اقتصادی و کاهش مشکلات ناشی از آن تا حد زیادی کمک می کند.


تفاوت های ارز دیجیتال جهانی با رمز ریال

ارز دیجیتال بانک مرکزی به دلیل ماهیت، اهداف و ویژگی‌های خاص خود، با ارز دیجیتال جهانی متفاوت است. این تفاوت‌ها به شرح زیر هستند:
-ارزهای دیجیتال جهانی را می‌توانید استخراج کنید، اما رمز ریال از قابلیت استخراج برخوردار نیست.
-دولت‌ها نظارتی بر ارز دیجیتال جهانی ندارند، اما رمز ریال زیر نظر دولت‌  است.
-رمز ریال زیاد مورد توجه افراد نیست، اما دیگر ارزهای دیجیتال شهرت جهانی دارند.
 -خرید رمز ارزهای خارجی بسیار آسان است، اما ممکن است فرایند دریافت رمز ریال با پیچیدگی‌ها و مشکلات زیادی همراه باشد.
 

مزایا و کاربردهای مهم رمز ریال

 1-با وجود کارت‌های بانکی، مردم باز هم از پول نقد استفاده می کنند ولی با آمدن رمز ریال میزان تقاضا برای پول نقد کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد.
2-مهم‌ترین  ویژگی رمزریال به ارزش‌گذاری آنست. یعنی هر ارز ریال را برابر با یک ریال محاسبه می‌کنند و این نشان دهنده آنست که قیمت رمز ریال می‌تواند تحت حمایت‌های قانونی و اقتصادی کشور ثبات بیشتری پیدا کند.
3-یکی از اهداف مهمی که سبب پیدایش رمز ریال شده، به وضعیت پول ملی مربوط می‌شود. در صورتی که افراد از رمز ریال استفاده کنند، ارزش پول ملی بیشتر می شود.
3-از آنجایی که انتقال رمز ریال به صورت الکترونیکی انجام می شود، مرحله تسویه بین بانکی حذف می‌شود و فرایند نقل و انتقال روند ساده‌ تری می یابد.
4- با داشتن رمز ریال می توان در فروشگاه‌های مختلف خرید کرد و بدین ترتیب میزان تبادل پول فیزیکی با این روش به شدت کاهش می یابد.
5- رمز ریال می‌تواند امکان نقل و انتقال های برون مرزی را نیز برای کسب و کارهای مختلف فراهم نماید.
6- از ویژگی‌های مهم دیگری که رمز ریال دارد دسترسی به خدمات بانک مرکزی می باشد و رمز ریال از طریق تلفن‌های هوشمند، کارت‌ها و رایانه قابل استفاده خواهد بود.
7-  پول‌شویی نقش مهمی در به هم خوردن نظم اقتصادی و مشکلات مالی کشور دارد. رمز ریال یکی از راه های مبارزه با پول‌شویی خواهد بود. یعنی بانک مرکزی می‌تواند از جزئیات دقیق هرگونه جابه‌جایی پول مطلع گردد.
 

معایب رمز ریال چیست؟

دیجیتالی شدن پول ملی در برخی کشورها به صورت آزمایشی اجرا شده است. برخی دیگر از کشورها نیز مرحله آزمایشی آن را پشت سر گذاشته‌اند. اما همه می‌دانند که در این پروژه می‌تواند معایبی وجود داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:
1- برخی کشورها که این طرح ها در آنها اجرا شده، نتوانستند آن‌طور که باید در این زمینه به موفقیت برسند. دولت ها در این کشورها هنوز برای گسترش این طرح در تلاشند. این عدم موفقیت تا حد زیادی به استقبال نکردن مردم جامعه، ارتباط دارد.
2- برخی از افراد تصور می‌کنند که رمز ریال همان ارز دیجیتال است اما این طور نیست. معامله‌گران روی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند و طبق آن معاملات یا خرید و فروش خود را انجام می‌دهند. امکان سرمایه‌گذاری روی رمز ریال وجود ندارد و این رمز را برای اینکه بتواند جایگزین خوبی برای اسکناس باشد، ایجاد کرده‌اند.
 

چطور می‌توان از رمز ریال استفاده کرد؟

کارت‌های بانکی تحول عظیمی در سیستم مالی کشور به وجود آورده اند و همه به جای پول نقد می توانند با یک کارت الکترونیکی پرداخت‌هایشان را انجام می‌دهند. چنانچه اتفاقی برای بانک بیفتد، امنیت پول افراد نزد بانک حفظ می‎شود.
در حالت عادی بانک نقش واسطه را ایفا می‌کند که وظیفه انتقال وجوه را به عهده دارد. این نقش واسطه‌ای در رمز ریال حذف می‌ گردد. پول به صورت مستقیم و همان‌طوری که هست به صورت الکترونیکی به کیف پول اختصاصی فرد منتقل می‌شود. مهم‌ترین نکته مربوط به ردیابی کردن آن است. در این صورت اگر هک یا سرقتی انجام شود، قابل پیگیری خواهد بود.
رمز ریال یکی از روش‌های مفید برای ذخیره دارایی‌های افراد جامعه محسوب می‌شود. این ذخیره در کیف پول الکترونیکی صورت می‌گیرد که برای این کار بایستی از به بانک مراجعه کرد.
 

کیف پول رمز ریال چیست؟

کیف پول‌ها به صورت شخصی یا تجاری هستند. از این رو امکان ذخیره مقدار مشخصی در هر یک از این کیف پول‌ها وجود دارد.
به طور کلی آینده رمز ریال ارتباط مستقیمی با پذیرش آن از جانب مردم دارد. در واقع باید از زیرساخت مناسبی برخوردار باشد تا بتواند به پذیرش همگان برسد.
فراموش نکنید که بانک مرکزی انتشار رمز ریال را به عهده دارد. وقتی افراد رمز ریال را تهیه می کنند، به این معنی نیست که یک سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند. رمز ریال به عنوان یک ابزار مهم مبادله شناخته می‌شود که بیشتر در حوزه پرداخت کاربرد دارد و این فرایند را ساده‌تر می نماید.
* مریم فراهانی راد
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین