تاریخ انتشاردوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۱
کد مطلب : 17539

مقایسه امور مالی متمرکز و امور مالی غیرمتمرکز

۰
plusresetminus
مقایسه امور مالی متمرکز و امور مالی غیرمتمرکز
به گزارش صدای بانک، برای درک تفاوت امور مالی متمرکز و امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi)*، ویژگی‌های این دو سیستم  به طور خلاصه در جدول زیر نمایش داده شده است.

 
سیستم امور مالی متمرکز (سنتی) سیستم امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)
پول شما توسط شرکت ها نگهداری می شود. پول شما در دستان خودتان است.
شما باید به شرکت ها در تصمیم گیری ها برای پولتان اعتماد کنید، مانند دادن وام به کسانی که واجد شرایط نمی باشند. شما خودتان تصمیم می گیرید که پولتان به کجا انتقال یابد و چگونه خرج شود.
به دلیل فرایند سنتی، انتفال وجه می تواند چندین روز طول بکشد. انتقال سرمایه در چند دقیقه انجام می شود.
فعالیت های مالی شما با هویت شما گره خورده است. انجام تراکنش های مالی با نام مستعار انجام می شود.
برای استفاده از سرویس های مالی اول باید درخواست بدهید و تنها در صورت پذیرش شما قادر به فعالیت خواهید بود. سیستم امور مالی غیر متمرکز برای همه آزاد است.
بازار ها بسته می شوند زیرا کارمندان به استراحت نیاز دارند. بازار ها همیشه باز هستند.
موسسه های امور مالی فعالیت هایشان محرمانه است: شما نمی توانید درخواست دیدن تاریخچه وام ها و یا اطلاعات دیگری را بدهید. بر اساس شفافیت ساخته شده است: همه می توانند به اطلاعات محصولات نگاه کنند و طرز کار سیستم را بررسی کنند.
 * برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (ِDiFi) نوعی از برنامه های مالی بر اساس بلاکچین است که برای ارائه سرویس های مالی عادی نیازی به واسطه های متمرکز مانند کارگزاری ها، صرافی ها و یا بانک ها ندارد. این برنامه ها از قراردادهای هوشمند در بلاکچین بهره مند می شوند که معمول ترین آنها بلاکچین اتریوم است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین