تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹
کد مطلب : 18983

گمرکات ایران و ترکمنستان، دروازه مشترک مرزی ایجاد می‌کنند

۰
plusresetminus
نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران- هودان با حضور روسای کل گمرکات دو کشور در دو دور برگزار شد که ایجاد دروازه مشترک مرزی، با هدف توسعه و تسهیل مبادلات و توسعه بازارچه‌های مرزی از جمله مهم‌ترین محورهای این مذاکرات بود.
گمرکات ایران و ترکمنستان، دروازه مشترک مرزی ایجاد می‌کنند
به گزارش صدای بانک از گمرک ایران، دور نخست نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان با حضور «محمد رضوانی فر» رئیس کل گمرک ایران و «مقصد خدایقولیف» رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان و هیات همراه امروز در محل گمرک باجگیران در خراسان رضوی و دور دوم نیز بعدازظهر امروز در گمرک هودان ترکمنستان برگزار شد.
نشست مشترک گمرکی ایران و ترکمنستان با هدف توسعه همکاری‌ها و مبادلات مرزی ایران با ترکمنستان برگزار شد. ایجاد دروازه مشترک مرزی، فراهم شدن مقدمات انعقاد تفاهم‌نامه آموزشی، برگزاری جلسات مشترک به صورت مستمر و منظم میان دو طرف و تماس‌های مستمر مسئولان گمرکات مرزی با هدف توسعه و تسهیل مبادلات مرزی، توسعه بازارچه‌های مرزی و رفع محدودیت‌های تردد مسافر که پس از شیوع بیماری کرونا ایجاد شده است از جمله مهم‌ترین محورهای این مذاکرات بود.

توجه ویژه‌ای دولت سیزدهم به توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با کشورهای همسایه
بنابراین گزارش، در نشست مشترک مرزی گمرک ایران و ترکمنستان در مرز «باجگیران- هودان» رضوانی فر رئیس کل گمرک ایران با اشاره به توسعه همکاری‌های متقابل گمرکی بر تحقق دروازه مشترک مرزی تاکید کرد.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به نشست مشترک مسئولان گمرکات ایران و ترکمنستان در بالاترین سطح در ۶ ماه گذشته، اظهار داشت: این نشست‌ها نشان از عزم و اراده جدی دو طرف بر افزایش همکاری و تعاملات اقتصادی است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت سیزدهم، توجه ویژه‌ای به توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با کشورهای همسایه دارد، گفت: در برنامه‌های دولت، توسعه تعاملات اقتصادی به ویژه با کشورهای همسایه جزو اولویت اصلی است.
رئیس کل گمرک ایران همچنین با تاکید بر اینکه بر همین مبنا معتقدم توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با کشور ترکمنستان در راستای سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل و توسعه اقتصادی با کشورهای همسایه صورت می‌گیرد که این اقدامات، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به نسبت آمار فعلی چند برابر خواهد شد.
مقصد خدایقولیف، رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان نیز در این نشست بر توسعه همکاری‌های گمرکی با ایران تاکید و از ایجاد دروازه مشترک مرزی میان گمرکات دو کشور و انعقاد تفاهم‌نامه آموزشی استقبال کرد.
بر اساس این گزارش، در نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران- هودان با حضور روسای کل گمرکات دو کشور مقرر شد، در راستای بهره‌مندی از تجربیات دو طرف و تبادل اطلاعات تفاهم‌نامه آموزشی منعقد شود.
در پایان دور اول مذاکرات، روسای کل گمرک دو کشور از بخش‌های مختلف گمرک باجگیران ازجمله بازارچه‌های مرزی بازدید کردند، همچنین در ابتدای دور دوم نشست با حضور رئیس کل گمرک ایران و هیئت همراه در گمرک مرزی هودان ترکمنستان از بخش‌های مختلف این گمرک مرزی به همراه رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان و دیگر مسئولان گمرکی این کشور بازدید به عمل آوردند.
بنابراین گزارش، در این نشست که در مرزهای باجگیران خراسان رضوی و هودان ترکمنستان بین روسای کل دو گمرک ایران و ترکمنستان برگزار شد، معاونین و مسئولان گمرک ترکمنستان و سفرای دو کشور نیز حضور داشتند.
منبع: اگزیم نیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین