تاریخ انتشارسه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳
کد مطلب : 19220

رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال جاری به 5.3 درصد رسید

۰
plusresetminus
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: بر اساس محاسبات بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در سه ماهه سوم سال 1401به قیمت سال پایه 95 به 5.3 درصد رسید که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 4.8 درصد بود.
رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال جاری به 5.3 درصد رسید
به گزارش صدای بانک از روابط عمومی بانک مرکزی، پیمان قربانی افزود: همچنین رشد اقتصادی کشور بدون نفت در سه ماهه سوم سال جاری معادل 4.5 درصد بوده است. وی با بیان اینکه رشد اقتصادی فصل اول و دوم سال جاری به ترتیب معادل 2.2 و 3.6 درصد بود افزود: بر این اساس و با توجه به رشد اقتصادی 5.3 درصدی در فصل سوم سال جاری، می توان گفت رشد اقتصادی هم نسبت به سال گذشته و هم طی سال جاری افزایش یافته است.
 
1

قربانی همچنین به تشریح رشد گروه های اقتصادی در سه ماهه سوم 1401 پرداخت گفت: رشد گروههای کشاورزی، نفت، صنایع و معادن، صنعت و خدمات به ترتیب معادل 1.1 درصد، 15.4 درصد، 8.9 درصد، 11.6 درصد و 3.3 بوده است. 
معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: در 9 ماه سال جاری رشد اقتصادی 3.7 درصد با نفت و رشد بدون نفت 3.2 درصد بوده است.اجزای هزینه ناخالص داخلی ارقام امیدبخشی نشان می‌دهد که در فصل پاییز مصرف بخش خصوصی 11.3 درصد رشد کرده در حالی که این رقم در سال قبل 2.9 درصد بوده است. مصرف بخش دولتی 16 درصد رشد داشته، روند تشکیل سرمایه ثابت در سه ماه سوم 16.6 درصد در بخش ماشین‌آلات 28.3 درصد،‌بخش ساختمان 6.9 درصد رشد داشته است.
وی تصریح کرد: ‌رشد حوزه ساختمان به دلیل پروژه‌های عمرانی و رونق ساخت و ساز، واردات ماشین‌آلات و بکارگیری ماشین‌آلات در کارخانجات بوده است که روند رشد اقتصادی مثبت و امیدبخش را نشان می‌دهد همچنین در سرمایه‌گذاری هم روند مثبتی مشاهده می‌شود.معاون اقتصادی بانک مرکزی نرخ تورم در بهمن امسال را 43.6 درصد عنوان کرد و گفت:‌ تحولات نرخ تورم بخش تولیدکننده نیز 36.1 درصد بوده است.
قربانی گفت: التهابات اخیر بازارها در نرخ تورم اثرگذار بود که این التهابات ناشی از جنگ ترکیبی علیه اقتصاد کشور بوده است ولی با تحولات اخیر و نیز برنامه ریزی های بانک مرکزی امیدواریم تورم کنترل شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین