تاریخ انتشاريکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۶
کد مطلب : 20544

عقب‌نشینی شبانه بازار غیررسمی ارز در مقابل افزایش اختیارات بانک مرکزی

۰
plusresetminus
با اعلام خبر افزایش اختیارات بانک مرکزی، دلار غیررسمی، شبانه دچار کاهش قیمت شد و در آستانه ورود به کانال پایین‌تر قرار گرفت.
عقب‌نشینی شبانه بازار غیررسمی ارز در مقابل افزایش اختیارات بانک مرکزی
به گزارش صدای بانک از ایبِنا، بازار ارز در روز‌های گذشته درمعرض خبر‌هایی قرار گرفته است که هر یک می‌تواند منجر به کاهش قیمت ارز در این بازار شود؛ خبر توافقات جدید در حوزه ارزی و پولی، خبر تاسیس دومین بانک روسی در ایران، خبر سفر قریب الوقوع پادشاه عمان به کشورمان و در آخر هم افزایش اختیارات بانک مرکزی در حوزه مدیریت بازار ارز، افت قیمت دلار در بازار غیررسمی را تسریع کرده است.

‌البته ثبت نام خودرو در طرح یکپارچه نیز یکی از دلایل افت قیمت دلار بوده است. بلوکه شدن مبلغ یک صد میلیون تومان در حساب متقاضیان، بخش قابل توجهی از نقدینگی ورودی به بازار ارز را سرکوب کرده است؛ همچنان بازار سرمایه مهمترین رقیب بازار ارز تلقی شده و در صورتی که این بازار روندی متعادل به خود بگیرد می‌تواند نقدینگی بیشتری را جذب کند.
 
 دلار در آستانه ورود به کانال ۴۰ هزار تومانی
طبق بررسی‌های میدانی انجام شده، قیمت دلار در بازار آزاد در آستانه ورود به کانال ۴۰ هزار تومانی قرار دارد و دلالان ارزی در تلاش هستند از این اتفاق جلوگیری کنند. افزایش عرضه ارز در قیمت‌های ۵۰ هزار تومانی در معاملات دیروز بازار غیررسمی نشان از این اتفاق دارد. البته خریداری برای دلار‌های عرضه شده وجود نداشته و همین موضوع منجر به نرخ گذاری‌های پایین‌تر شده است.

روز پنجشنبه هفته گذشته و روز شنبه هفته جاری، دلار تهران پایین‌ترین قیمت معاملاتی خود در یک ماه گذشته را تجربه کرد، انتظارات از بازار ارز، به شدت کاهشی شده است و همین موضوع نیز فروشندگان و خریداران بازار را به معامله وادار نمی‌کند.

با اعلام خبر افزایش اختیارات بانک مرکزی در زمینه مدیریت بازار ارز، یک شوک جدید به این بازار وارد شد و دلار، شبانه دچار کاهش قیمت شد و در آستانه ورود به کانال پایین‌تر قرار گرفت.

 افزایش نرخ دلار هرات در پی تنش آبی ایران و افغانستان
نرخ دلار در سه هفته گذشته در بازار هرات نزولی بوده و یک روند کاهشی برای خود ساخته بود، نرخ دلار هرات در بازار شنبه با ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان شروع کرد و بعد از یک کاهش و سرک کشیدن به کانال ۵۰ هزار تومانی، برگشت و با افزایش، دوباره خط روند نزولی سه هفته خودش را شکست و تا ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان هم افزایشی شد. ولی نتوانست بالای آن تثبیت دهد. از نظر معامله‌گران این کاهش از ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان تا زیر ۵۱، پولبک به خط روند شکسته شده بوده است.

کارشناسان بازار ارز معتقدند، در صورت تثبیت بالای خط روند نزولی می‌توانیم شاهد بیشتر شدن خریدار و افزایش قیمت تا ۵۲ هزار تومان باشیم. اگر این مرز هم بشکند دلار سطح مقاومتی مهم ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان را سر راه دارد که عبور از این نقطه شرط صعود بازار است. این دسته می‌گویند اگر این اهداف نشکند دوباره بازار نزولی می‌شود و توان کاهش تا کف ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان را دارد. اگر این سد مهم اردیبهشت هم شکسته شود با فشار فروش می‌توانیم وارد دامنه ۴۰ هزار تومانی نیز بشویم.

 قیمت‌های کاذب و غیرواقعی در کانال‌های نرخ گذاری
در بازار هرات اتفاقات جالبی رخ داده است، یک نکته اینکه نرخ فردایی از نقدی شنبه فاصله گرفت، یک عده می‌گویند این اتفاق بخاطر آخر برج و کمبود نقدینگی در بازار است، نکته دوم در بازار هرات، کانال‌های نرخ‌دهی در روز شنبه نرخ پرت ۵۴ هزار را سیگنال کرده بودند. طی معاملات دیروز، نرخ پس‌فردایی برای دلار هرات ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان گفته شده است. یعنی معامله گران نیز از کاهش نرخ ارز در بازار تقریبا مطمئن هستند.

البته تنش آبی میان ایران و افغانستان می‌تواند منجر به واگرایی دلار هرات با دلار تهران شود. طبق این تحلیل اگر سطح تنش زیاد شود می‌توانیم شاهد نوسان در بازار هرات باشیم و به طبع آن در بازار اسکناس داخل این اتفاق بیفتد.

 حباب درهم و تاثیر بر قیمت دلار
قیمت دلار در هفته قبل نزولی بوده است، ولی بررسی حباب درهم امارات و میانگین آن نشان می‌دهد که میانگین حباب درهم در دو هفته متوالی صعودی شده است. این در حالی است که روند قیمت دلار در این مدت نزولی بوده است.

واگرایی به وجود آمده میان حباب درهم و دلار تهران در نزدیکی محدوده حمایتی قیمت دلار نشان می‌دهد در صورتی که این واگرایی ادامه پیدا کند و معامله‌گران درهم در برابر کاهش قیمت بیشتر مقاومت کنند، می‌توانند روند کاهش قیمت دلار در تهران را متوقف کنند.

معامله‌گران درهم متقاضیان بنیادی بازار ارز هستند که بر روی قیمت دلار تهران اثر زیادی دارند. در صورتی که درهم با سرعت بیشتری نسبت به دلار تهران کاهش پیدا کند و در محدوده‌های پایین‌تر تثبیت شود، دلار تهران سیگنال نزولی را از جانب درهم دریافت خواهد کرد؛ به همین خاطر بررسی رفتار درهم در این محدوده‌ها مهم است.

 کدام بازار‌ها توان جذب نقدینگی را دارند؟
صادق محبی، کارشناس اقتصادی درباره روند نرخ‌ها در بازار ارز و طلا، گفت: علاوه بر حجم نقدینگی، بازار ارز مهمان دو متغیر جدید شده است. نخست اختلاف ایران و طالبان بر سر حق‌آبه هیرمند و دوم، سهمیه برق صنایع فولاد و سیمان؛ با پیش‌بینی اینکه حجم نقدینگی در پایان اردیبهشت به ۶۵۰۰ همت خواهد رسید، معتقدم باید منتظر ماند و دید این نقدینگی جذب کدام بازار می‌شود. ثبت نام خودرو بخشی از این نقدینگی را جمع خواهد کرد. اما بازار‌های موازی نیز تشنه دریافت پول‌های سرگردان هستند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: از نگاه بازار با سهمیه‌بندی برق صنایع فولاد و سیمان شاهد کاهش تولید در این دو صنعت خواهیم بود که در واقعیت چنین اتفاقی نمی‌افتد. عده‌ای با بیان مسائل خلاف واقع به دنبال افزایش منافع خود هستند. بیان کاهش تولید این صنایع و کاهش صادرات و به تبع آن افت ورود ارز به کشور طی سال‌های گذشته و با قطعی برق صنایع رخ نداده و این موضوع یک مغالطه برای اهداف دیگر است.

محبی تصریح کرد: با اقدامات بانک مرکزی و با افزایش اختیارات این بانک، باید شاهد آرامش بیشتر در بازار ارز، طلا و سکه باشیم. البته باید منتظر بمانیم تا مشخص شود نقدینگی موجود به سمت کدام بازار حرکت می‌کند. با توجه به اینکه بازار سرمایه در هفته‌های قبل عملکرد بهتری از بازار ارز داشته، می‌توان امیدوار بود پول وارد این بازار شود و بازار‌های موازی ارز و طلا نیز با کاهش قیمت روبرو شوند؛ بنابراین گزارش، به نظر می‌رسد بازار‌های مالی در کشور به یک آرامش رسیده‌اند و نوسان‌های گسترده و با دامنه زیاد از این بازار‌ها رخت بسته و کارشناسان و فعالان این بازار‌ها می‌توانند بدون نگرانی به انجام تحلیل و معامله دست بزنند؛ پیش‌بینی‌پذیر شدن اقتصاد کشور و مخصوصا بازار‌های مالی می‌تواند در تحقق شعار سال یعنی مهار تورم به شدت کمک کننده باشد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین