تاریخ انتشارشنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۲
کد مطلب : 25334

بدهی عمومی در آمریکا بیش از تولید ناخالص ملی است

۰
plusresetminus
دفتر بودجه آمریکا می‌گوید، میزان بدهی‌هایی که نزد مردم این کشور هست به 116 درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد.
بدهی عمومی در آمریکا بیش از تولید ناخالص ملی است
به گزارش صدای بانک از اقتصاد آنلاین، دفتر بودجه کنگره آمریکا در جدیدترین گزارش بودجه و چشم‌انداز اقتصادی هشدار داد که انتظار می‌رود، بدهی عمومی آمریکا که بزرگ‌ترین بخش کل بدهی این کشور است تا 10 سال آینده رکورد بی‌سابقه‌ای ثبت کند.
بدهی عمومی که توسط مردم نگهداری می‌شود و بیشتر به صورت اوراق بهاداری‌ست که خزانه‌داری برای تامین مالی فعالیت‌های دولت فدرال و پرداخت بدهی‌های سررسید شده‌اش، منتشر می‌کند، در پایان سال 2023 به 26.2 تریلیون دلار یعنی 97 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده و در سال 2024 به 99 درصد و در سال 2025 به 101.7 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.
در سال 2028 این رقم از رکورد ثبت شده در جنگ جهانی دوم برابر با 106 درصد هم بیشتر خواهد شد و در سال 2034 به 48.3 تریلیون دلار خواهد رسید که 116 درصد تولید ناخالص داخلی و نزدیک به دو و نیم برابر متوسط 50 سال گذشته است.
این نهاد آمریکایی، افزایش بدهی عمومی را نتیجه مستقیم کسری بودجه رو به رشد می‌داند و پیش‌بینی می‌کند که کسری بودجه در سال 2024 به 1.5 تریلیون دلار یا 5.3 درصد تولیدناخالص داخلی برسد.
کل بدهی دولت آمریکا برای نخستین بار در پایان ماه دسامبر به رقم بی‌سابقه 34 تریلیون دلار رسید و وزیر خزانه‌داری آمریکا، جانت یلن ماه گذشته آن را «عدد ترسناکی» خواند و این رقم یعنی هر شهروند آمریکایی 101 هزار و 800 دلار بدهکار است.
جیمی دیمون، رئیس بانک «جی پی مورگان» هم که بزرگ‌ترین بانک آمریکاست اخیرا هشدار داده اقتصاد آمریکا در مسیر یک بحران بزرگ است، مگر اینکه واشنگتن انباشت بدهی را تحت کنترل خود درآورد.
منبع: فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین