تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷
کد مطلب : 13506

توصیه هایی برای پیشگیری از وقوع سیل

نویسنده : مریم فراهانی راد
۰
plusresetminus
سیلاب نیز همچون زمین لرزه یکی از بلایای طبیعی کاملاً رایج در کشور ماست که عمده ترین دلایل بروز آن عوامل انسانی و عوامل محیطی است و آنچه مهم است نحوه نگرش و تصمیمات سیاست گذاران در این رابطه می باشد. چرا که اتخاذ تصمیمات سازنده، می تواند هم از بروز کمتر حوادث اینچنینی جلوگیری کند و هم نحوه برخورد با بلایای طبیعی را به عموم مردم آموزش دهد.
توصیه هایی برای پیشگیری از وقوع سیل
در گزارش حاضر، راهکارهایی در جهت جلوگیری از بروز سیل، برای شما آورده شده است.
پدیده سیلاب در کشور ما عمدتاً در مناطقی که خشک و بیابانی هستند رخ می دهد. یعنی در مناطقی که ریزش های جوی کمتری وجود دارد، ممکن است ميزان  قابل توجهي باران در مدت چند روز شروع به ريزش کند و سيلاب هاي وحشتناک و زيان آوري بوجود آورد.
به عنوان مثال؛ استان يزد از آنجایی که به علت موقعيت جغرافيايي خاص خود، در منطقه ای خشک و بياباني در مرکز ایران واقع شده، همواره در معرض وقوع سيلاب بوده است. به همين دلیل شناخت چگونگي پيدايش سيلاب ها در اين استان ضروری می باشد چرا که مي تواند در پيش بيني و کاهش آثار زيانبار اين پديده، مفيد واقع گردد.
در متنی که پیش رو دارید چندین روش برای جلوگیری از وقوع سیل و راهکارهای مقابله با آن به نقل از روزنامه آنلاین ایندیپندنت توضیح داده شده است.
-تقویت کردن سیستم های هشدار دهنده، پیشگیرانه و از قبل برنامه‌ریزی شده. چرا که  این کار تخریبات ناشی از وقوع سیل را به طور قابل توجهی کاهش می ­دهد.
- خانه‌ها ضد آب ساخته شوند و سوکت‌های الکتریکی بر روی دیوارهای شرکت ها و منازل به مقدار زیادی بالاتر برده شوند.
- تمام بناهای جدید، یک متر بالاتر از سطح زمین ساخته شوند.
- تغییرات اقلیمی باعث بالا رفتن میزان بلاهای طبیعی شده است. پس تمامی کشورها بایستی حتما به توافقنامه زیست محیطی پاریس که با هدف جلوگیری از افزایش دمای زمین بیش از 2 درجه سانتی گراد و تلاش در جهت محدودیت افزایش دما به زیر 1.5 درجه سانتیگراد نسبت به سطح آن پیش از صنعتی شدن، تهیه و تدوین شده است، وفادار باشند.
- در برخی کشورها هزینه‌های خاصی برای مقابله با سیل اختصاص داده شده، برای عملکرد بهتر در مقابل وقوع سیل ضرورت دارد که این ارقام تغییر داده شوند.
- ایجاد تالاب‌های بیشتر  سرعت جاری شدن سیلاب را کم می­ کنند و مثل یک اسفنج‌ عمل می­ کنند، یعنی رطوبت را درون خود حفظ می­ کنند. ولی در نهایت تأسف، این مناطق بخاطر ساخت و ساز تخریب می‌شوند. پس متوقف کردن جنگل‌زدایی و تخلیه تالاب‌ها روش مهمی در کاهش سیلاب به حساب می آید.
- بازگرداندن رودخانه ها به صورت طبیعی خود، برای اینکه جریان سیلاب در مسیر درستی پیش برود.
- برای استفاده درست از سیل‌ها و افزایش منابع آبی، مخازنی برای جمع‌آوری سیلاب‌ ایجاد شود.
- شرایط خاک را بهبود ببخشیم. مدیریت نامناسب خاک، ماشین‌آلات و سم حیوانات بر روی زمین  سبب فشرده شدن خاک شده و به جای جذب آب و نگهداری از آن، آب بلافاصله خارج گشته و مانعی در جذب سیلاب‌ محسوب می گردد.
- برای کاهش ورود سیلاب، موانع متحرکی در مسیر خطر سیل ایجاد شوند. این موانع موقت می‌توانند به روش دفاعی دائمی در مقابل سیلاب مبدل گردند.
 
*  مریم فراهانی راد
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین